DİKKAT SADECE İLERİ DÜZEY KULLANICILAR İÇİNDİR...


İleri Düzey Filtre Aracı; Gridlerin olduğu sayfaların alt kısmında yer alır.

Eğer kullanıcı tarafından basit filtreleme veya gelişmiş filtreleme yapılmış ise görünüm şuna benzer şekilde olacaktır.  aynı zamanda sayfanın sağ altında yer alan filtreleme durumu görünümü de  (Açık) Halini alacaktır.

Bu durumda Açık yazısına (linkine) tıklanırsa filtre temizlenir. Eğer yapılan filtreleme sonucunda hiç bir veri olmazsa sayfadaki görünümde

 görüldüğü üzere "Sayfalanacak veri yok" ifadesi yer alır.Buradaki Filtre oluşturma linki tıklandığı zaman açılan ekranda gereken ileri düzey filtrelemeler yapılır. İlk hali Aşağıdaki gibidir.

  Kullanıcı açılan bu ekranda Kırmızı ile yazılı olan alanı tıklayarak Filtreleme Seçeneklerini belirler. Bunlar sırasıyla

 ifadeleridir. İlgili ifadelerden hangisinin kullanılacağı üzeri tıklanarak seçilir.


Daha sonra  butonuna basarak koşulunu oluşturur.

Ekran  şekline dönüşür. Burada Mavi renkli Altı Çizili karakterlerle yazılı olan ekranda görüntülenen sütun isimleridir. Sistem otomatikman ilk sütun ismini ve yeşil karakterle yazılı olarak Sorgu Koşulunu Kullanıcının önüne getirir. Kullanıcı Sütun adına tıklayarak açılan seçeneklerden gerekli ise değişikliği yapar.


Sütun seçimini yapan kullanıcı yeşil karakterle yazılı olan Sorgu Koşulunu tıklayarak aşağıdaki görüntüyü elde eder.

Burada dikkat edilmesi gereken seçili olan sütundaki A8alandaki) veri tipine göre seçeneklerin değişebileceğidir. Kendisine uygun Sorgu koşulu seçeneğini üzerine tıklayarak seçer.


Gri karakterle yazılı olan DEĞER GİRİN İfadesine tıklayarak  görüntüsünü elde eder. Texbox alanına istediği ifadeyi girer (Dikkat! veri tipine uygun şekilde değer girilmelidir.) Değer girişini tamamlayan kullanıcı daha fazla koşul ekleyecekse sırasıyla koşul ekleme işlemlerini yukarıdaki gibi ekleyerek devam eder. Girdiği koşulu hatalı bulan kullanıcı değiştirebilir.

Silmek isterse koşulun sağında yer alan simgesine tıklayarak ilgili sorgu koşulunu silebilir. İşlemlerini tamamlayan kullanıcı ekranda sonuç görüntülemek isterse  butonuna basmalıdır. Eğer vazgeçecekse  butonuna tıklamalıdır.


Daha önceden filtreleme yapmış ve bunu değiştirmek istiyorsa filtre oluşturma linkindeki ifadeyi tıklayarakörneğindekine benzer açılan ekranda dilediği değişikliği yaparak tamam butonuna basar.
Write EPub books for the iPad