Hemen her konuda en büyük yardımcımız olan bilgisayarımız, ekran görüntüsünü kaydetmek için de imdadımıza koşuyor. Klavyedeki "Print Scrn" tuşu bu amaç için tasarlanmıştır. Tuşa bastığınızda, ekranın o anki görüntüsü hafızaya alınır. Ardından herhangi bir programı (Paint, Word, Excel gibi) açıp "Düzen" menüsü altındaki "Yapıştır" seçeneğine tıklarsanız, hafızadaki görüntü bir anda karşınızda belirecektir. Artık bu görüntüyü kaydedebilir ve dilediğiniz zaman tekrar açabilirsiniz. Çünkü ekran görüntüsü, kayıt işlemi sonucunda bağımsız bir dosya olarak sabit diske yazılacaktır.

Bu yöntemin tek dezavantajı, "Print Scrn" tuşuna bastığınızda ekrandaki tüm görüntünün hafızaya alınacak olmasıdır. Gereksiz bölümleri silmek veya kesmek için bir grafik programı kullanmak zorunda kalırsınız. Ama "Print Scrn" tuşuna basarken aynı anda klavyedeki "ALT GR" tuşunu da basılı tutarsanız, sadece aktif olan pencerenin görüntüsü hafızaya alınır. Böylece işinize yaramayan pencereleri silmekle uğraşmanıza da gerek kalmaz.


Ekran görüntüsünü kaydetmek için bazı özel programlardan yardım alma şansına da sahipsiniz. Örneğin 3 boyutlu oyunların görüntüsünü kaydetmek istiyorsanız, 'Print Scrn" tuşu genellikle işinize yaramayacaktır. Bu gibi durumlarda, "Hyper-Snap" gibi gelişmiş bir görüntü yakalama programını kullanmanız gerekli.


Eğer aldığınız ekran görüntüsü üzerinde değişiklik yapmak istiyorsunuz, Paint gibi bir grafik programından yardım alabilirsiniz. Ancak Paint'in sunduğu olanaklar sizin için yeterli değilse ve resmi efektlerle zenginleştirmek isterseniz, Photoshop gibi daha gelişmiş bir grafik programını tercih etmenizde yarar var. Bu programı kullanarak, resim üzerinde rötuş ve özel efektler uygulayabilirsiniz. Böylece resminiz daha profesyonel bir görünüme kavuşmuş olur.

Easy EPub and documentation editor